Wiadomość > wyborcza.pl/ Michał Nogaś, Program III Polskiego Radia / Opublikowano: 14-03-2015


Arturo Pérez-Reverte: Nadchodzi nowy świat. Burzy i naporu

Z Arturem Pérezem-Revertem rozmawia Michał Nogaś

- Ostatnimi czasy sztuka się zmieniła. Stała się elementem rynkowym, czymś niemającym żadnego związku z prawdziwą sztuką. Jeśli stoi za tobą wpływowy koncern medialny, wpływowy marszand lub wpływowy krytyk sztuki, możesz stać się artystą z dnia na dzień. Sama twórczość jest tu najmniej istotna, liczy się marka jako znak handlowy, nazwisko artysty wyświęconego przez rynek i grupy wpływu.

Mając takie wsparcie, mogę w tym momencie wziąć rogalik, położyć go na talerzu i nadać mu nazwę: "Rogal na talerzu. Dzieło Péreza-Revertego". Może to być warte 5 tysięcy euro albo 300 tysięcy euro. Tyle, ile zdecyduje rynek.

Dzisiaj w Madrycie zaczynają się targi sztuki ARCO. Jedno z wystawionych tam dzieł sztuki jest właśnie tego typu: szklanka z wodą o nazwie "Szklanka do połowy napełniona". To jedno z najszerzej komentowanych dzieł na targach. Zwykła szklanka napełniona do połowy wodą! Dzisiejsza sztuka nie opiera się więc na twórczości, lecz na medialnym poparciu dla danego artysty. Dzięki temu tacy oszuści jak na przykład Damien Hirst mogą sprzedawać swoją twórczość - ucięty łeb krowy lub rekina w wannie - za tysiące albo miliony euro. Każdy bęcwał może zostać wyświęcony na artystę.

Więcej ... http://wyborcza.pl/magazyn/1,143555,17567560,Arturo_Perez_Reverte__Nadchodzi_nowy_swiat__Burzy.html,143555,17567560,Arturo_Perez_Reverte__Nadchodzi_nowy_swiat__Burzy.html

-